LEARSY MuralPix

Měnič pozadí

Používání měniče MuralPix je jednoduché

Jedinou věcí, kterou je potřeba udělat po instalaci programu, je vytvoření seznamu složek, ve kterých máte své obrázky. Vaše obrázky přitom nemusejí být v jediné složce; u každé složky, kterou přidáte do seznamu, lze nastavit, zda má být zahrnuta také včetně všech podsložek. Lze tak jednoduše vložit odkaz na celý váš archiv fotografií.

MuralPix může hlídat obsah vybraných složek (i včetně podsložek); jakmile dojde v takové složce ke změnám (smazání, přejmenování nebo přidání souborů), MuralPix si tyto změny automaticky zanese do svého interního seznamu souborů.

Rámečky kolem obrázků

Jak možná již znáte ze své zkušenosti, ne každá fotografie se hodí jako pozadí do Windows. Na fotografiích s kontrastními a ostrými objekty se obvykle špatně hledají ikony, nemluvě o tom, že např. ikona umístěná před něčí obličej není zrovna to pravé.

Jako řešení nabízí MuralPix možnost vytvoření rámečku kolem obrázku. Nejenže rámeček vytvoří vhodnou plochu pro většinu ikon, ale navíc budete mile překvapeni, jak může rámeček s vhodnou barvou vylepšit dojem i z méně povedených fotografií! S použitím rámečku je prakticky každá fotografie vhodná pro pozadí.

sample of full-screen and framed images

Barva rámečku je automaticky vypočítána tak, aby ladila s celkovým barevným tónem obrázku.

Automatické ořezávání a změna měřítka

Fotografie někdy nemá stejný poměr stran, jako obrazovka. Je-li fotografie orientována na výšku a obrazovka na šířku, nedá se s tím dělat nic jiného, než zobrazit fotografii s nevyužitými pruhy po stranách. Pokud se však poměr stran liší jen mírně, lze malou změnou měřítka nebo částečným oříznutím obrázku dosáhnout toho, že bude zabírat celou plochu obrazovky, bez zbytečných proužků kolem obrázku. MuralPix umí takovou úpravu udělat automaticky v nastavených mezích.

sample of calendar

Kalendář

MuralPix umožňuje zvolit automatické kreslení kalendáře na tapetu. V nastavení můžete zvolit umístění, písmo, počet měsíců atd. Aktuální den může být zvýrazněn. V kombinaci se svými fotografiemi tak získáte nekonečný kalendář s novým obrázkem na každý den.

Text pod ikonami

sample of text under icons

Ve Windows do verze 2000 je text pod ikonami podložen obdélníkem v barvě pozadí. Tato barva často není sladěna s barevným tónem obrázku a může tak působit značně rušivě. MuralPix umožňuje nastavit barvu pozadí automaticky tak, aby ladila s obrázkem. Ale nejen to. Umožňuje též úplně zrušit tyto obdélníky a učinit tak pozadí textu transparentní.

Automatický výběr obrázků

MuralPix vybírá obrázky náhodně, zároveň si však zaznamenává u každého obrázku údaj o zobrazení, takže je zajištěno, že každý obrázek bude nakonec zobrazen; tj. nemůže se stát, že jeden z obrázků je náhodou zobrazován často, zatímco na jiný nikdy nepřijde řada.

Volitelně může MuralPix při výběru tapet dávat přednost obrázkům s nejnovějším datem. Tato volba je užitečná když často přidáváte fotografie do svého archivu, např. ze svého digitálního fotoaparátu. Jakmile přidáte nové obrázky, MuralPix je automaticky zařadí do svého seznamu, takže při nejbližší výměně tapety uvidíte nejnovější obrázek, aniž byste museli cokoliv nastavovat.

Další volbou je dávání přednosti určitému ročnímu období, takže např. v zimě budou zobrazovány obrázky s datem odpovídajícím zimnímu období. Pro tuto volbu je však nutno mít v archivu dostatečný počet obrázků pro každé roční období.

V nastavení programu můžete specifikovat kritéria, kterým musí obrázek vyhovovat, aby byl zařazen do seznamu; lze tak vyloučit z používání např. příliš malé obrázky.

Navíc, pomocí prohlížeče integrovaného v programu můžete některé obrázky označit atributem "nepoužívat", stejně tak můžete učinit v nabídce Agenta MuralPix (volba "Tento obrázek již nezobrazovat").

Doba výměny

Můžete nastavit jednu z následujících výměn:
  • po půlnoci
  • po startu počítače
  • každou celou hodinu
  • každou celou půlhodinu
  • každou celou čtvrthodinu
  • každý specifikovaný počet minut

Zablokování výměny

manually disabling the Agent

Agent MuralPix je malý program, který trvale běží v systému. Normálně tento program nezabírá příliš mnoho paměti a potřebuje jen velmi malý čas procesoru (spí více než 99% procesorového času). Nicméně v době, kdy je potřeba vyměnit tapetu, agent své nároky na paměť a čas procesoru dočasně radikálně zvýší. Za normálních okolností toto ani nepostřehnete, ale v určitých situacích je vhodné Agenta zablokovat, aby nebylo narušeno např. vypalování CD-ROM nebo záznam videa.

Agenta lze zablokovat manuálně, jednoduše dvěma ťuknutími myši v nabídce Agenta. Je ale také možné v nastavení specifikovat seznam programů, které po dobu svého běhu Agenta zablokují automaticky.

blocked agent